Bourns Inc. PM3316-4R7M
Part No.:
PM3316-4R7M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM3316-4R7M.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 4.8A 18 MOHM SMD
Comments
PM3316-4R7M Specifications
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.8 A
Current - Saturation (Isat):
5.4A
DC Resistance (DCR):
18mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)