Bourns Inc. PM3340-100M
Part No.:
PM3340-100M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM3340-100M.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 3.5A 33 MOHM SMD
Comments
PM3340-100M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM3340
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.5 A
Current - Saturation (Isat):
8A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
33mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.512" L x 0.402" W (13.00mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
0.453" (11.50mm)