Bourns Inc. PM3340-470M
Part No.:
PM3340-470M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM3340-470M.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 1.6A 100 MOHM SMD
Comments
PM3340-470M Specifications
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.6 A
Current - Saturation (Isat):
3.8A
DC Resistance (DCR):
100mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.512" L x 0.402" W (13.00mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
0.453" (11.50mm)