Bourns Inc. PM428S-4R7-RC
Part No.:
PM428S-4R7-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM428S-4R7-RC.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.55A 70MOHM SMD
Comments
PM428S-4R7-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM428S
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.55 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Q @ Freq:
8.12 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
55MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)