Bourns Inc. PM42S-100-RC
Part No.:
PM42S-100-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM42S-100-RC.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1.3A 150 MOHM SMD
Comments
PM42S-100-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM42S
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
150mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
38MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)