Bourns Inc. PM42S-120-RC
Part No.:
PM42S-120-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM42S-120-RC.pdf
Description:
FIXED IND 12UH 1.15A 170MOHM SMD
Comments
PM42S-120-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM42S
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
12 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.15 A
Current - Saturation (Isat):
900mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
170mOhm Max
Q @ Freq:
9 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
32MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)