Bourns Inc. PM42S-121-RC
Part No.:
PM42S-121-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM42S-121-RC.pdf
Description:
FIXED IND 120UH 330MA 1.95OHM SM
Comments
PM42S-121-RC Specifications
Inductance:
120 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
330 mA
Current - Saturation (Isat):
280mA
DC Resistance (DCR):
1.95Ohm Max
Q @ Freq:
11 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)