Bourns Inc. PM42S-1R0-RC
Part No.:
PM42S-1R0-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM42S-1R0-RC.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 2.7A 35 MOHM SMD
Comments
PM42S-1R0-RC Specifications
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.7 A
Current - Saturation (Isat):
2.6A
DC Resistance (DCR):
35mOhm Max
Q @ Freq:
9 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
219MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)