Bourns Inc. PM42S-6R8-RC
Part No.:
PM42S-6R8-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM42S-6R8-RC.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.5A 100MOHM SMD
Comments
PM42S-6R8-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM42S
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.5 A
Current - Saturation (Isat):
1.15A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
100mOhm Max
Q @ Freq:
8 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
49MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)