Pulse Electronics PM4340.103NLT
Part No.:
PM4340.103NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM4340.103NLT.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 2.75A 128MOHM SMD
Comments
PM4340.103NLT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PM4340.XXXNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.75 A
Current - Saturation (Isat):
3.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
128mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)