Pulse Electronics PM4343.142NLT
Part No.:
PM4343.142NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM4343.142NLT.pdf
Description:
FIXED IND 1.4UH 27A 2.6 MOHM SMD
Comments
PM4343.142NLT Specifications
Inductance:
1.4 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
27 A
Current - Saturation (Isat):
46A
DC Resistance (DCR):
2.6mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.551" L x 0.504" W (14.00mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)