Pulse Electronics PM4343.272NLT
Part No.:
PM4343.272NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM4343.272NLT.pdf
Description:
FIXED IND 2.7UH 20A 5.5 MOHM SMD
Comments
PM4343.272NLT Specifications
Inductance:
2.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
20 A
Current - Saturation (Isat):
32A
DC Resistance (DCR):
5.5mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.551" L x 0.504" W (14.00mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)