Pulse Electronics PM4343.471NLT
Part No.:
PM4343.471NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM4343.471NLT.pdf
Description:
FIXED IND 470NH 41A 1.2 MOHM SMD
Comments
PM4343.471NLT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PM4343.XXXNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
41 A
Current - Saturation (Isat):
63A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.2mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.551" L x 0.504" W (14.00mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)