Pulse Electronics PM4343.472NLT
Part No.:
PM4343.472NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM4343.472NLT.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 13.5A 8.4MOHM SM
Comments
PM4343.472NLT Specifications
Series:
PM4343.XXXNLT
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
13.5 A
Current - Saturation (Isat):
28A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
8.4mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.551" L x 0.504" W (14.00mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)