Pulse Electronics PM4343.561NLT
Part No.:
PM4343.561NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM4343.561NLT.pdf
Description:
FIXED IND 560NH 37A 1.2 MOHM SMD
Comments
PM4343.561NLT Specifications
Series:
PM4343.XXXNLT
Inductance:
560 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
37 A
Current - Saturation (Isat):
58A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.2mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.551" L x 0.504" W (14.00mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)