Pulse Electronics PM4346.361NLT
Part No.:
PM4346.361NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM4346.361NLT.pdf
Description:
FIXED IND 360NH 42A 0.95MOHM SMD
Comments
PM4346.361NLT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PM4346
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
360 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
42 A
Current - Saturation (Isat):
75A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.95mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
80MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)