Pulse Electronics PM4346.682NLT
Part No.:
PM4346.682NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM4346.682NLT.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 11A 18.5MOHM SMD
Comments
PM4346.682NLT Specifications
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11 A
Current - Saturation (Isat):
21A
DC Resistance (DCR):
18.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
12MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)