Pulse Electronics PM4546.101NLT
Part No.:
PM4546.101NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM4546.101NLT.pdf
Description:
FIXED IND 100NH 11.5A 5.5MOHM SM
Comments
PM4546.101NLT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PM4546.XXXNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
100 nH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
11.5 A
Current - Saturation (Isat):
25A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
5.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)