Pulse Electronics PM4546.251NLT
Part No.:
PM4546.251NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM4546.251NLT.pdf
Description:
INDMOLDED POWDER4.7X4.31X1.2 MAX
Comments
PM4546.251NLT Specifications
Inductance:
250 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.2 A
Current - Saturation (Isat):
16A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
10mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)