Pulse Electronics PM4546.562NLT
Part No.:
PM4546.562NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM4546.562NLT.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 1.7A 208MOHM SMD
Comments
PM4546.562NLT Specifications
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
2.3A
DC Resistance (DCR):
208mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)