Pulse Electronics PM4546.601NLT
Part No.:
PM4546.601NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM4546.601NLT.pdf
Description:
FIXED IND 600NH 5.3A 26 MOHM SMD
Comments
PM4546.601NLT Specifications
Inductance:
600 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.3 A
Current - Saturation (Isat):
6A
DC Resistance (DCR):
26mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)