Bourns Inc. PM5022-100M
Part No.:
PM5022-100M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM5022-100M.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 5.3A 32 MOHM SMD
Comments
PM5022-100M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM5022
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.3 A
Current - Saturation (Isat):
10A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
32mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max):
0.272" (6.90mm)