Bourns Inc. PM5022-101M
Part No.:
PM5022-101M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM5022-101M.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 1.7A 190MOHM SMD
Comments
PM5022-101M Specifications
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
3.2A
DC Resistance (DCR):
190mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max):
0.272" (6.90mm)