Bourns Inc. PM5022-680M
Part No.:
PM5022-680M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM5022-680M.pdf
Description:
FIXED IND 68UH 2.1A 130 MOHM SMD
Comments
PM5022-680M Specifications
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.1 A
Current - Saturation (Isat):
3.8A
DC Resistance (DCR):
130mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max):
0.272" (6.90mm)