Bourns Inc. PM5022H-4R7M-RC
Part No.:
PM5022H-4R7M-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM5022H-4R7M-RC.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 8.5A 8.8MOHM SMD
Comments
PM5022H-4R7M-RC Specifications
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.5 A
Current - Saturation (Isat):
15A
DC Resistance (DCR):
8.8mOhm
Q @ Freq:
38 @ 3MHz
Frequency - Self Resonant:
33MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.307" (7.80mm)