Bourns Inc. PM518S-4R1-RC
Part No.:
PM518S-4R1-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM518S-4R1-RC.pdf
Description:
FIXED IND 4.1UH 2A 55 MOHM SMD
Comments
PM518S-4R1-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM518S
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
2.1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
55mOhm Max
Q @ Freq:
8 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
60MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)