Bourns Inc. PM518S-6R2-RC
Part No.:
PM518S-6R2-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM518S-6R2-RC.pdf
Description:
FIXED IND 6.2UH 1.45A 80MOHM SMD
Comments
PM518S-6R2-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM518S
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.45 A
Current - Saturation (Isat):
1.6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
80mOhm Max
Q @ Freq:
7.5 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
51MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)