Pulse Electronics PM5405.822NLT
Part No.:
PM5405.822NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM5405.822NLT.pdf
Description:
FIXED IND 8.2UH 8.5A 28MOHM SMD
Comments
PM5405.822NLT Specifications
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.5 A
Current - Saturation (Isat):
16A
DC Resistance (DCR):
28mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)