Pulse Electronics PM5449.182NLT
Part No.:
PM5449.182NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM5449.182NLT.pdf
Description:
FIXED IND 1.8UH 12.5A 11MOHM SMD
Comments
PM5449.182NLT Specifications
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
12.5 A
Current - Saturation (Isat):
13.5A
DC Resistance (DCR):
11mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.346" L x 0.323" W (8.80mm x 8.20mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)