Pulse Electronics PM5449.472NLT
Part No.:
PM5449.472NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM5449.472NLT.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 8.5A 26.5MOHM SM
Comments
PM5449.472NLT Specifications
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.5 A
Current - Saturation (Isat):
10.5A
DC Resistance (DCR):
26.5mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.346" L x 0.323" W (8.80mm x 8.20mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)