Bourns Inc. PM628S-220-RC
Part No.:
PM628S-220-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM628S-220-RC.pdf
Description:
FIXED IND 22UH 1.4A 115 MOHM SMD
Comments
PM628S-220-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM628S
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
115mOhm Max
Q @ Freq:
8.5 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
19MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)