Bourns Inc. PM7032S-100M-RC
Part No.:
PM7032S-100M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM7032S-100M-RC.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1.4A 68 MOHM SMD
Comments
PM7032S-100M-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM7032S
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
1.6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
68mOhm Max
Q @ Freq:
25 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
35MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)