Bourns Inc. PM7032S-102M-RC
Part No.:
PM7032S-102M-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM7032S-102M-RC.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 150MA 5.4 OHM SMD
Comments
PM7032S-102M-RC Specifications
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
150 mA
Current - Saturation (Isat):
140mA
DC Resistance (DCR):
5.4Ohm Max
Q @ Freq:
120 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
3.1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)