Bourns Inc. PM7032S-151M-RC
Part No.:
PM7032S-151M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM7032S-151M-RC.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 370MA 800MOHM SM
Comments
PM7032S-151M-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM7032S
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
370 mA
Current - Saturation (Isat):
380mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
800mOhm Max
Q @ Freq:
35 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)