Bourns Inc. PM7032S-4R7M-RC
Part No.:
PM7032S-4R7M-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM7032S-4R7M-RC.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 2A 42 MOHM SMD
Comments
PM7032S-4R7M-RC Specifications
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
2A
DC Resistance (DCR):
42mOhm Max
Q @ Freq:
16 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
43MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)