Bourns Inc. PM7032S-680M-RC
Part No.:
PM7032S-680M-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM7032S-680M-RC.pdf
Description:
FIXED IND 68UH 600MA 380MOHM SMD
Comments
PM7032S-680M-RC Specifications
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
600 mA
Current - Saturation (Isat):
700mA
DC Resistance (DCR):
380mOhm Max
Q @ Freq:
22 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
16MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)