PIC GmbH PMC-1401T1520
Part No.:
PMC-1401T1520
Manufacturer:
PIC GmbH
Category:
Magnetic, Reed Switches
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPMC-1401T1520.pdf
Description:
SWITCH REED SPST-NO 1A 140V
Comments
PMC-1401T1520 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
PIC GmbH
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Glass Body Reed
Circuit:
SPST-NO
Operate Range:
15 ~ 20AT
Release Range:
5 ~ 20AT
Current - Switching:
1A (AC/DC)
Voltage - Switching AC:
140 V
Voltage - Switching DC:
200 V
Power - Rated:
10W
Operate Time:
0.4 ms
Release Time:
0.5 ms
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Axial
Length - Overall:
0.768" (19.50mm)
Size - Body:
0.559" L x 0.098" W x 0.118" H (14.20mm x 2.50mm x 3.00mm)
Height Above Board:
Operating Temperature:
-60°C ~ 155°C
Capacitance:
0.5 pF
Current - Carry:
1.2A (AC/DC)