Bourns Inc. PQ2617BHA-330K
Part No.:
PQ2617BHA-330K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPQ2617BHA-330K.pdf
Description:
FIXED IND 33UH 28A 2.5 MOHM SMD
Comments
PQ2617BHA-330K Specifications
Series:
PQ2617BHA
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
28 A
Current - Saturation (Isat):
8.7A
DC Resistance (DCR):
2.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
1.098" L x 0.780" W (27.90mm x 19.80mm)
Height - Seated (Max):
0.748" (19.00mm)