Advantech Corporation PS8-500FATX-GB
Part No.:
PS8-500FATX-GB
Manufacturer:
Advantech Corporation
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPS8-500FATX-GB.pdf
Description:
AC/DC CNVRTR 3.3V 5V +/-12V 500W
Comments
PS8-500FATX-GB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Advantech Corporation
Series:
80 Plus
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
4
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
5V
Voltage - Output 3:
12V
Voltage - Output 4:
-12V
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
14 A
Current - Output 2:
16 A
Current - Output 3:
41 A
Current - Output 4:
300 mA
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
500W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
0°C ~ 50°C
Features:
80 Plus® Gold, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
5.90" L x 3.20" W x 1.59" H (150.0mm x 81.5mm x 40.5mm)