CUI Inc. PYB20-Q48-D15-U
Part No.:
PYB20-Q48-D15-U
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPYB20-Q48-D15-U.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER +/-15V 20W
Comments
PYB20-Q48-D15-U Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PYB20-U (20W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Number of Outputs:
2
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
-15V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
667mA, 667mA
Power (Watts):
20W
Voltage - Isolation:
Applications:
Efficiency:
89%
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.16" L x 2.06" W x 0.75" H (54.9mm x 52.3mm x 19.1mm)