Igus R4-32-20-300-0
Part No.:
R4-32-20-300-0
Manufacturer:
Igus
Category:
Cable and Hose Carriers, Drag Chains
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDR4-32-20-300-0.pdf
Description:
Tube Carrier 2.13H 8.78W;1=1ft
Shipping
Inventory:200
Comments
R4-32-20-300-0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Igus
Series:
R4-32
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Frame Type:
Closed
Loading Side:
Inside and Outside Bend
Cavity Height:
1.260" (32.00mm)
Cavity Width:
7.874" (200.00mm)
Minimum Bend Radius:
11.811" (300.00mm)
Outer Height:
2.126" (54.00mm)
Outer Width:
8.780" (223.00mm)
Length:
Link Pitch:
2.200" (55.88mm)
Features:
Material:
Igumid G
Operating Temperature:
-40°C ~ 120°C