Igus R4-42-07-200-0
Part No.:
R4-42-07-200-0
Manufacturer:
Igus
Category:
Cable and Hose Carriers, Drag Chains
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDR4-42-07-200-0.pdf
Description:
Tube Carrier 2.52H 3.98W;1=1ft
Shipping
Inventory:200
Comments
R4-42-07-200-0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Igus
Series:
R4-42
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Frame Type:
Closed
Loading Side:
Inside and Outside Bend
Cavity Height:
1.654" (42.00mm)
Cavity Width:
2.950" (74.93mm)
Minimum Bend Radius:
7.874" (200.00mm)
Outer Height:
2.520" (64.01mm)
Outer Width:
3.976" (101.00mm)
Length:
Link Pitch:
2.640" (67.06mm)
Features:
Material:
Igumid G
Operating Temperature:
-40°C ~ 120°C