Igus R4-56-07-150-0
Part No.:
R4-56-07-150-0
Manufacturer:
Igus
Category:
Cable and Hose Carriers, Drag Chains
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDR4-56-07-150-0.pdf
Description:
Tube Carrier 3.31H 4.29W;1=1ft
Shipping
Inventory:200
Comments
R4-56-07-150-0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Igus
Series:
R4-56
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Frame Type:
Closed
Loading Side:
Inside and Outside Bend
Cavity Height:
2.205" (56.00mm)
Cavity Width:
2.950" (74.93mm)
Minimum Bend Radius:
5.906" (150.00mm)
Outer Height:
3.307" (84.00mm)
Outer Width:
4.291" (109.00mm)
Length:
Link Pitch:
3.580" (90.93mm)
Features:
Material:
Igumid G
Operating Temperature:
-40°C ~ 120°C