Eaton - Bussmann Electrical Division R60030-2SR
Part No.:
R60030-2SR
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDR60030-2SR.pdf
Description:
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS
Comments
R60030-2SR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
R600
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
0.813" Dia x 5" L (20.65mm x 127mm)
Current Rating (Amps):
30 A
For Use With/Related Products:
Class R Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
2
Voltage:
600V