Renesas Electronics Corporation R9A07G044C12GBG#AC0
Part No.:
R9A07G044C12GBG#AC0
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microprocessors
Package:
361-LFBGA
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDR9A07G044C12GBG#AC0.pdf
Description:
IC MPU RZ 200MHZ/1.2GHZ 361BGA
Shipping
Inventory:119
Comments
R9A07G044C12GBG#AC0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
361-LFBGA
Series:
RZ/G2LC
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Core Processor:
ARM® Cortex®-A55, ARM® Cortex®-M33
Number of Cores/Bus Width:
2 Core, 64-Bit
Speed:
200MHz, 1.2GHz
Co-Processors/DSP:
ARM® Mali-G31
RAM Controllers:
DDR3L, DDR4
Graphics Acceleration:
No
Display & Interface Controllers:
MIPI/CSI, MIPI/DSI
Ethernet:
10/100/1000Mbps (2)
SATA:
USB:
USB 2.0 (2)
Voltage - I/O:
1.8V, 3.3V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)