Renesas Electronics Corporation R9A08G045S11GBG#BC0
Part No.:
R9A08G045S11GBG#BC0
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microprocessors
Package:
361-LFBGA
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDR9A08G045S11GBG#BC0.pdf
Description:
SOC RZ/G3S 13BGA NON-SECURE 1+1C
Comments
R9A08G045S11GBG#BC0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
361-LFBGA
Series:
RZ/G3S
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Core Processor:
ARM® Cortex®-A55
Number of Cores/Bus Width:
1 Core, 64-Bit
Speed:
1.1GHz
Co-Processors/DSP:
ARM® Cortex®-M33
RAM Controllers:
DDR4, LPDDR4
Graphics Acceleration:
No
Display & Interface Controllers:
Ethernet:
10/100/1000Mbps (2)
SATA:
USB:
USB 2.0 OTG (2)
Voltage - I/O:
1.8V, 3.3V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)