Recom Power RACD100-1400A
Part No.:
RACD100-1400A
Manufacturer:
Recom Power
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRACD100-1400A.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 50-71V
Comments
RACD100-1400A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
LIGHTLINE RACD100-A (100W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
50 ~ 71V
Current - Output (Max):
1.4A
Power (Watts):
100 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog, PWM
Features:
OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-30°C ~ 55°C
Efficiency:
91%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
7.80" L x 2.24" W x 1.50" H (198.0mm x 57.0mm x 37.0mm)