Recom Power RACD60-2500A
Part No.:
RACD60-2500A
Manufacturer:
Recom Power
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRACD60-2500A.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 15-24V 2.5A
Comments
RACD60-2500A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
LIGHTLINE RACD60-A (60W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
15 ~ 24V
Current - Output (Max):
2.5A
Power (Watts):
60 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog, PWM
Features:
OCP, OTP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-30°C ~ 50°C
Efficiency:
86%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
6.85" L x 1.77" W x 1.28" H (174.0mm x 45.0mm x 32.5mm)