Chip Quik Inc. RASWLF.015 1OZ
Part No.:
RASWLF.015 1OZ
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Category:
Solder
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRASWLF.015 1OZ.pdf
Description:
LF SOLDER WIRE 96.5/3/0.5 TIN/SI
Comments
RASWLF.015 1OZ Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Wire Solder
Composition:
Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5)
Diameter:
0.015" (0.38mm)
Melting Point:
422 ~ 428°F (217 ~ 220°C)
Flux Type:
Rosin Activated (RA)
Wire Gauge:
27 AWG, 28 SWG