Recom Power RCD-24-0.35/W/X2
Part No.:
RCD-24-0.35/W/X2
Manufacturer:
Recom Power
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDRCD-24-0.35/W/X2.pdf
Description:
LED DRIVER CC BUCK 2-35V 350MA
Comments
RCD-24-0.35/W/X2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
LIGHTLINE RCD-24
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
Buck
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output:
2 ~ 35V
Current - Output (Max):
350mA
Power (Watts):
12 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
PWM
Features:
Remote On/Off, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
96%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
0.87" L x 0.49" W x 0.33" H (22.1mm x 12.6mm x 8.5mm)